נחל חצץ: נחל קסום בנגב.

הר הנגב הוא אזור מדברי גבוה שנמצא בלב הנגב. האזור מבורך באקלים יחסית נוח עם קיץ יבש (לחות נמוכה) וטמפרטורות נוחות יחסית. שילוב זה תורם רבות לעומס חום נמוך במיוחד ביחס לאזורים לחים ו/או חמים יותר.

מדובר באזור שמהווה כ-22% משטח מדינת ישראל, ובו קיים מגוון רחב של תתי אזור שונים. בכל אזור מאפייני אקלים, גיאולוגיה ונוף שונים. הגובה מעל פני הים נע בין 1,035 מטר (הר רמון) לאזורים נמוכים בהרבה בגובה של כ-250 מטר מעל פני הים.

בהר הנגב קיימים כמה וכמה מקומות שבהן ניתן, בעונה המתאימה, למצוא אתרי פריחה נדירים ומיוחדים ואחד מהם הוא ללא ספק אתר הנרקיסים בנחל חצץ.

נחל חצץ הוא נחל קצר אשר שפיעתו בעת עונת הגשמים יורדת מרכס חתירה לכיוון מערב, לעבר נחל הרועה. אורכו של הנחל כ-7 קילומטרים, והוא זורם בתוואי תלול ומשובץ סלעי גיר וצור.

השם "חצץ" נובע מהתצורה הגיאולוגית של הנחל, אשר מורכב מאבני חצץ קטנות וצהובות. אבני החצץ נוצרו לאורך השנים מהתפוררותם של סלעי הקירטון והצור שבערוץ הנחל.

הפריחה בנחל חצץ

פריחת הנרקיסים (מלך הביצה) בנחל חצץ היא אחת התופעות המרהיבות ביותר בנגב. כל שנה, בחודשים דצמבר-פברואר, פורחים בנחל מאות אלפי נרקיסים, ויוצרים מראה מרהיב של שדות לבנים..

בורות חצץ

בחלקו המערבי של נחל חצץ, והקרוב לכביש 204, יש את אתר בורות חצץ. זהו אתר ארכיאולוגי מרתק המכיל בורות מים עתיקים שנחפרו בתקופה הרומית.

באתר ניתן לראות בורות מים, שרידי מבנים, ותצפית מרהיבה על הנוף.

מסלולים בנחל חצץ

נחל חצץ הוא אתר פופולרי לטיולים רגליים וטיולים עם רכבי שטח. המסלול המרכזי בנחל הוא מעגלי, באורך של כ-5 קילומטרים. המסלול מתחיל בחניון הלילה של נחל חצץ, וממשיך לאורך הנחל עד לבורות חצץ. קיים מסלול קצר יותר המצריך הליכה של כ-1 קילומטר ולמטיבי לכת ישנה גם האופציה למסלול מלא ואורכו כ-24 קילומטר, אך בשילוב שירותי הסעה והקפצות שטח ניתן לקצר את המסלול.

טיולי ג'יפים ועוד..

חברת אדם סלע – חוויה אתגרית בע"מ מציעה טיולי שטח מודרכים הכוללים ביקור באתר הנרקיסים ובבורות חצץ וכמובן הסעות והקפצות שטח למטיילים שאינם מעוניינים בטיול הג'יפים ו/או בהדרכה, אך כן מעוניינים לקצר את ההליכה בדרך הלוך ו/או שוב.

המלצה שלנו? הזמינו טיול ג'יפים משולב – טיול מודרך ומרתק המשלב נסיעה ברכב שטח אמיתי, הליכה קצרה וקלה לאתר הנרקיסים, וכמובן גם ביקור והדרכה בבורות חצץ.

הטיול מתחיל בשמורת הטבע של הנחל, לאחר נסיעה קצרה ברכב שטח, מגיעים לאתר הנרקיסים עוצרים להתפעל מקסם הפריחה וממשיכים בנסיעה לכיוון בורות חצץ. בבורות חצץ, עוברים בהליכה בין המבנים העתיקים והבורות המרשימים, מקשיבים למדריך שלנו שאוהב היסטוריה ועולים לתצפית מרהיבה על הנוף.

אורכו של הטיול הוא כ-שעתיים והוא ישאיר אתכם עם רצון לטעום עוד ועוד מהנגב.

טיפים לטיול

  • מומלץ להגיע לטיול בשעות הבוקר המוקדמות, לפני שהשמש קופחת.
  • יש להצטייד בנעלי הליכה נוחות ובמים.
  • מומלץ להביא מצלמה כדי לתעד את היופי של האתרים.

לסיכום

טיול בנחל חצץ הוא חוויה מומלצת לכל מי שרוצה ליהנות מהטבע המרהיב של הנגב. אם תבחרו לטייל עצמאית באחד מן המסלולים המוצעים בשילוב הקפצות שטח או לקחת את זה שלב קדימה ולהזמין טיול ג'יפים משולב מודרך ומרתק כך או כך מצפה לכם טיול בסביבה ייחודית ומהנה ותוכלו לבקר באתרים שונים המציעים מגוון רחב של נופים והיסטוריה.

נשמח לטייל אתכם
צוות אדם סלע.

מוכנים להזמין? השאירו פרטים

ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם

טיולים נוספים שלנו

מוכנים להזמין? השאירו פרטים

ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן