צלף רמון - adam-sela

צלף רמון

 
דף הבית  >>  חדשות מהשטח  >>  צלף רמון

( 15/06/2014,  יום ראשון)
בחודשיים האחרונים שיחי הצלף פורחים במרץ. בפינה נסתרת בלב מכתש רמון יש אוכלוסייה קטנה של שיחי צלף רמון שפורח בצורה יוצאת דופן השנה.
מדובר בצמח נדיר במיוחד שעד לפני שלוש שנים נחשב כנכחד ואז "התגלה" מחדש. בעצם צלפי הרמון מעולם לא נכחדו אבל שטח המחיה שלהם הצטמצם מאוד ולכן היה נדמה שהוא נעלם מהטבע.
לפני כשנתיים חוקרת צמחיה מדברית מארצות הברית פנתה אליי וביקשה שאקח אותה לראות את הצלפים הנדירים במכתש רמון. בהמשך, התברר לי שהיא מתייחסת לצמחים שאני רואה לעתים קרובות ולא העלתי על דעתי שמדובר בשיח שלא רק שהוא נדיר אבל אפילו מדובר בצמח שבמשך תקופה ארוכה נחשב כצמח שנכחד.
לא אני גיליתי את עצם קיומו של צלף רמון אלא חוקרים של רשות שמורות הטבע ואוניברסיטת ירושלים. המצחיק הוא שבעצם הרבה אנשים הכירו את הצלפים ורק לא הבינו שמדובר בצמח נדיר.
למרות שנת הבצורת שפקדה את אזור מכתש רמון השנה, ובשנים האחרונות, הגשם שכן ירד ובמיוחד העיתוי ככל הנראה היה בדיוק מה שהצלפים היו צריכים והיום הם בגל הפריחה השלישי לעונה ויש המון פרי, מה שבוודאי ישפר עוד יותר את תפוצתם באזור ואולי אפילו יביא להתרחבות בתפוצתם. צריך לזכור רק, שצלף רמון, ככל הנראה, זקוק לתנאי גידול מאוד מיוחדים ולא כל שטח מתאים להם.

 
אדם סלע
ת.ד 62, מדרשת בן גוריון, 84990
טלפון משרד: 050-5308272   פקס: 03-7252751 דואל: office@adamsela.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים